Dünya Gazetesi Röportajı

Dünya Gazetesi Röportajı

Lupamat, Raylı Sistemler İçin Basınçlı Hava Çözümleri Sunuyor.
Ahmet Usman/İzmir

Yarım asırdan fazla süredir kompresör üretimi gerçekleştiren Lupamat, raylı sistemler için basınçlı hava çözümleri sunuyor. 60’tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını ve çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını dile getiren Lupamat Kompresör Yurtiçi ve Yurtdışı Pazarlama Müdürü Tolga Kaynar, “Her sektöre yönelik özel çözümlerimiz var. Raylı sistemler de bunların arasında. Bir trenin havayla çalışan bileşenleri arasında frenler, kapılar ve süspansiyon sistemi, yardımcı ekipmanlar olarak da koltuklar, silecekler, yağlama cihazları bulunuyor. Basınçlı hava olmadan tren duramaz, kapıları açılıp kapanamaz, yolcular rahat bir seyahat gerçekleştiremez. Raylı sistemlerde kullanılan basınçlı havanın temiz ve kuru olması oldukça önemli. Basınçlı havanın kalitesi kadar bakımına da önem vermek gerekir” diye konuştu.

 

Verimli ve düşük maliyetli 


Raylı sistemlerde kompresörlerin hayati öneme sahip olduğunu ve sektöre özel olarak geliştirdikleri yağsız kompresörlerin önemini vurgulayan Kaynar, “Sektörde özel olarak kuru ve yağsız ürünler daha çok tercih ediliyor. Bizim de yağsız pistonlu ve yağsız scroll ürünlerimiz mevcut. Hem yeni hem de mevcut trenlerde çalışan kompresörlerin değişimlerinde müşterilerimize özel çözümler sunuyoruz. Japon iş ortaklarımızla geliştirdiğimiz ürünlerimizin, en zorlu ortamlarda uzun yıllar sorunsuz çalışabilmesinin yanı sıra sessiz olmaları, arıza oranlarının çok düşük ve bakım maliyetlerinin de oldukça ekonomik olması sebebiyle müşterilerimizden tam not aldığını söyleyebilirim” dedi.

 

Akıllı Özellikleriyle Öne Çıkıyor

 

2018 yılında Ar-Ge merkezini açtıklarını hatırlatan Tolga Kaynar, burada geliştirilen katma değeri yüksek ürünlerin portföylerindeki ağırlıklarının arttığını belirtti. Kaynar, Endüstri 4.0 uyumluluğu göz önünde bulundurularak geliştirilen ve üretilen yeni nesil kompresörlerin enerji tasarruflu, yüksek verimli olduğunu, bunun yanı sıra 24 saat izleme, kontrol ve geri bildirim gibi akıllı özellikleri taşıdığını vurguladı.