Onursal Başkanımız

A. Cemal Dirin

A. Cemal Dirin, 1924 yılında İzmir Narlıdere’de dünyaya geldi. Mesleğe ilk adımını tornacılığı öğrenerek attı. 1952’de ilk atölyesini açarak, o günden itibaren kaliteyi ilke edindi. 1952 yılı, ülkedeki kullanılmış preslerin tamir ve bakımını yapmak amacıyla Dirinler’in kuruluş yılı oldu. A.Cemal Dirin, pres tamir ve bakımının yanı sıra, otomobil ve kamyon yedek parçalarının tamiratını yapmaya başladı. Bu yıllarda “Kovancı Cemal Dirin” adıyla ünlendi. A.Cemal Dirin, 1967 yılında eksantrik pres üretimine başlamasıyla birlikte mesleğinde ve üretiminde yükselmeye başladı.

1970’de Çamdibi’nde 750 m2’lik bir alanda, ilk fabrikasını kurdu. 20 ton olarak üretime başlanan preslerin çeşitlerini giderek arttırdı, 150 ton kapasiteye kadar çeşitli presler üretmeye başladı. 1974 yılında kendi dökümhanesini kurup, üretim hızı ve kalitesinde en yüksek seviyeyi yakalamayı hedefledi.

1990 yılında fabrikasını Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ ndeki 10.000 m2’ lik alana taşıyan Dirin, sürekli yatırım heyecanıyla bölgedeki yerini 60.000 m2’ ye kadar genişletti. A.Cemal Dirin, 2000 yılında Lupamat Kompresör fabrikasını satın alarak hem ürün portföyünü genişletti, hem de gelecek nesillere bir fabrika daha emanet etmiş oldu. A.Cemal Dirin, bu alanda yer alan 4 fabrikada Mekanik ve Hidrolik Presler, CNC Makinaları, Matkap Tezgâhları, Pistonlu ve Vidalı Hava Kompresörleri ile 15 ton kapasiteli Tek Parça Pik ve Sfero Döküm imalatı çalışmalarını başarıyla tamamlayarak yükselişini sürdürdü.

2001 yılında vefat eden A.Cemal Dirin’den sonra, Dirinler şirketler grubunun başına oğulları geçmiştir. Lupamat, şirket yönetimine katılan 3. nesil aile üyeleriyle birlikte global bir perspektifle büyümeyi sürdürüyor ve Cemal Dirin'in açtığı yolda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

A.Cemal Dirin’in 90.000 m2 alan üzerinde bıraktığı emanet sayesinde toplam 7 şirket ve yaklaşık 700 aileye iş imkanı yaratmakta, ülke sanayine verdiği katkılarla ve 100'ü aşkın ülkeye yaptığı yurtdışı satışları ile ülke ekonomisine yarar sağlamaktadır.

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin gelişmesinde de yadsınamayacak katkıları ve hizmetleri olan A.Cemal Dirin, 1995-1997 yılları arasında bölgenin başkanlığını yürütmüştür.

Başkanlığı döneminde birçok sanayiciye yardımcı olmuş, bölgenin ağaçlandırılması için 10.000’in üzerinde ağaç diktirmiştir. Ayrıca Ataer Elektrik Santrali’nin kurulmasında önemli bir pay sahibi olmuştur.

A.Cemal Dirin’in adı vefat ettikten sonra, emek verdiği çeşitli kurumlarda yaşamaya devam etmiştir. 2002 yılında İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (İAOSB) poliklinik acil kapısına A.Cemal Dirin’in adı verilmiştir. “A. Cemal Dirin Acil Sağlık Ünitesi”, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi çalışanlarına hizmet vermektedir.

Yıllardır Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda yönetim kurulu üye ve başkan vekilliği görevini yapan A.Cemal Dirin’in adı, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın 3. Katında açılan bir kütüphanede de yaşamaktadır. 2007 yılında ölümünün 5. yıldönümünde açılan kütüphaneye ismi verilen Dirin, kültür ve sanata verdiği değerle de unutulmayacaktır.