Kalite Politikası

Kalite Politikası

Şirketimizin kalite vizyonunu, sürekli iyileştirme felsefesini, müşteri memnuniyeti politikasını yansıtan ve tüm çalışanlar tarafından da özümsenmesini beklediğimiz kalite politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kalite politikamız, geçmişten gelen tecrübemiz, uzun yıllar sürecinde oluşan kurumsal kültürümüz ve kalite vizyonumuz çerçevesinde ana hatları belirlenmiş olan dinamizmini koruması açısından her zaman güncellenmeye açık, dinamik bir metinler bütünüdür.

 

  Kalite Politikamızı Oluşturan Temel Felsefe ve Kazanımlar : 

 -Ürün ve Hizmet kalitemiz ile müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak, müşteri geri bildirimlerini etkin bir şekilde yönetmek, değer yaratmayan işlemleri ortadan kaldırarak kaynakların etkin kullanımı ile zamanında teslimat yapmak ve sürekli iyileştirmeyi  amaçlayan bir kalite yönetim sistemi oluşturmak.

 -Firmamızda katılımcı ve çoğulcu yönetim anlayışının oluşmasını sağlamak ve bu amaçla tüm proseslerimizde liderliği ve çalışan katılımını teşvik etmek.

 -Sürekli gelişim için çalışanlarımızın eğitimli, deneyimli, yeterli ve katılımcı olmalarını sağlamak.

 -Kalite yönetim sisteminin etkinliğini sürekli denetleyerek ve gerekli görülen iyileştirmeleri gerçekleştirerek uygulanabilir şartları sağlamak ve yürütmek.

 -Tedarikçilerimiz ile kuruluşumuz arasında güçlü bir ilişki kurmak.

 -Çağdaş teknolojiyi takip ederek yönetimde, üretimde ve kontrolde başarı sağlamak.

 -İlgili tarafların ihtiyaç ve beklentileri ile yasal sorumluluklarımızı tam ve eksiksiz olarak yerine getirmek.

 -Risk ve fırsatları belirlemek ve bunlar için gerekli faaliyetleri yürütmek.