Tarihçe

Basınçlı hava sektöründe 55 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren ve sektördeki birçok yeniliğin öncüsü olan Lupamat, ilk olarak 1968 yılında pistonlu kompresör imalatına başladı.

Daha sonraki yıllarda ürün yelpazesini genişleten Lupamat, vidalı kompresör, yağsız çalışan pistonlu kompresör, booster kompresör, scroll kompresör, benzinli kompresör ve son olarak da 40 bar yüksek basınç kompresörünü imal etmeye başladı.

2000 yılında Dirinler Ailesi’ne katılan Lupamat, grup bünyesinde yer alan diğer şirketlerle yapılan işbirliği sayesinde üretim kalitesinde de önemli ölçüde yol katetti.

Grup bünyesinde Onursal Başkanımız A.Cemal Dirin tarafından ülkedeki kullanılmış pres ve makinaların tamir ve bakımını yapmak amacıyla 1952'de Dirinler kuruldu. Eksantrik-hidrolik pres imalatı yapan ‘’Dirinler Makina’’, müşteriye özel CNC makinaları üretimi yapan ‘’Dirinler Sanayi Makinaları’’ ve ağırlıklı olarak rüzgar enerjisi sektörüne yönelik ihracat odaklı dökme demir imalatı yapan ‘’Dirinler Döküm’’ firmaları halihazırda grup şirketleri bünyemizde faaliyet gösteren şirketlerimizdir.

Konularında uzman ve dinamik takım arkadaşlarıyla birlikte yapılan çalışmaların yanı sıra, üretimdeki kalite anlayışının ve servis-yedek parça teslim sürelerindeki müşteri memnuniyetinin en üst seviyelerde tutulması prensibi, Türkiye’nin en önde gelen kompresör firmasına yaraşır derecede dikkat ve özenle sürdürülmektedir.

2018 yılının Temmuz ayında kurulan AR-GE merkezi ile birlikte yeni ürün geliştirme noktasında da sürekli proaktif olan Lupamat, bu çabanın karşılığını alarak Türkiye’de ilk kez gıda ve içecek tesisleri için özel olarak geliştirilen yağsız 20 bar CO2 kompresörü üretti, ürünün iç pazar ve dış pazara satışlarına başladı.

Lupamat, 1968’de başlayan yolculuğunu genç, uzman ve tecrübeli ekibiyle emin adımlarla devam ettirmektedir. ''Geçmişi ve geleceği sanayiye adanmış bir aile'' misyonuyla ve sorumluluğuyla çalışmalarını sürdüren şirket,  yerli üretimi destekleme ve geliştirme idealini her zaman ön planda tutmuştur ve tutmaya da devam edecektir.

Köklerinden aldığı çalışma azmini, ülkesinden aldığı enerjiyle birleştirmek ve oluşan sinerjiyi tüm dünyaya yaymak Lupamat'ın en temel amacıdır. Yerli imalatın ülkemize olan katkılarını hiçbir zaman göz ardı etmeyen firmamız, globalleşen dünyanın şartlarına ayak uydurmakla birlikte, olası tüm zorluklara rağmen yerli üretim inadından da asla vazgeçmeyecektir.